Πάνω απο 1000 χορευτές στο Φεστιβάλ των 5 Ηπείρων - ΒΟΛΤΑ ΣΤΗΝ ΤΡΙΠΟΛΗ ΚΑΙ ΑΛΛΑ

Breaking

Πάνω απο 1000 χορευτές στο Φεστιβάλ των 5 Ηπείρων



Ο Όμιλος για την UNESCO Πειραιώς και Νήσων & ο διεθνής οργανισμός International Action Art για τέταρτη χρονιά έχοντας πάντα στο επίκεντρο των δράσεών τους τον άνθρωπο και τον διάλογο μεταξύ των πολιτισμών, σε συνεργασία με Δήμο Γαλατσίου, τον Πολιτιστικό & Αθλητικό Οργανισμό Δήμου Γαλατσίου και υπό τη αιγίδα του ΕΟΤ διοργάνωσε με μεγάλη επιτυχία το 4ο ΦΕΣΤΙΒΑΛ «Πολιτισμός των πέντε ηπείρων». Ένα εξαιρετικό τετραήμερο όπου περισσότεροι από 1000 Χορευτές, Μουσικοί, Εικαστικοί, Μάγειρες από εκατοντάδες χώρες έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό για να χαρίσουν σε όλους όσοι βρέθηκαν στον Άλσος Βεΐκου ένα μοναδικό ταξίδι στον κόσμο. Ένα μοναδικό θέαμα με χρώμα και άρωμα πολιτισμού με γευστικές και καλλιτεχνικές δημιουργίες. Ένα ταξίδι στα ήθη, τα έθιμα, τις παραδόσεις και τις γεύσεις των χωρών των 5 ηπείρων.

Με τη συμμετοχή των:
ΠΕΜΠΤΗ 1 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2022
• Σύλλογος Θεσσαλών «Θεσσαλική Γη», πρόεδρος Κώστας Τσιώρας,
χοροδιδάσκαλος Σωκράτης Παππάς
• ο κος Θεοδόσης Καλλιάδης αναπτύσσει την διαχρονική αξία της παραδοσιακής φορεσιάς
• Παραδοσιακό μουσικοχορευτικό πρόγραμμα από Ουκρανία
• Ένωση Λιοσιωτών Ιλίου, πρόεδρος Ζώτος Ζωτιάδης, χοροδιδάσκαλος Μανώλης Παπαδομαρκετάκης
• Χορευτικός Φορέας, χορευτική ομάδα Αρτέμιδος Σπατών «ΩΘΩ ΠΑΤΩ», πρόεδρος Ελένη Σακελλάρη, χοροδιδάσκαλος Θεοδωρα Χρυσαφογεώργου
• Λαογραφικό σωματείο Νεμέας «Άγιος Γεώργιος»,
πρόεδρος χοροδιδάσκαλος Οικονόμου Δημήτρης
• Pankin Eva, τραγουδίστρια από Ισραήλ
• Χορευτικός Όμιλος Μεγάρων Πρόεδρος Γιώργος Τζανετόπουλος
• Σύλλογος Εθελοντών Θριάσιου Πεδίου, χοροδιδασκαλος Σπύρος Κόλιας, πόεδρος Βασιλείου Μαρία
• Σύλλογος Απανταχού Οξυωτών Καρδίτσας «Άγιος Δημήτριος»
• Αφιέρωμα στον Γιώργο Ζαμπέτα, συναυλία με έντεχνα και λαϊκά τραγούδια του Παναγιώτη Καρούσου
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 2 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2022
• Σύλλογος Πελοποννησίων Ελευσίνας, Χοροδιδάσκαλος – Πρόεδρος Ντίνα Τρίλίκη
• Mουσικοχορευτικό πρόγραμμα από Ουκρανία
• Χοροακτίς salsa Rueda Cuba, pasodoble Ισπανία, τσάρλεστον Αμερική, Λάτιν γυναικών λατινική Αμερική
• Σύμπραξη Χορωδίας συλλόγου Γυναικών Στάμνας «η Αγία Αγάθη» Δήμου Ι.Π. Μεσολογγίου, πρόεδρος & υπεύθυνη Κορδόση Γεωργία και χορωδίας γυναικών Καλυβίων Αγρινίου Αγ. Νικόλαος, υπεύθυνη Μαρία Ζαπαντιώτη, χοράρχης Νικόλαος Στρατόπουλος
• Σύλλογος Πελοποννησίων Αχαρνών «Θ. Κολοκοτρώνης», δάσκαλος Θοδωρής Παπαδόπουλος, Γιάννης Παγκοζίδης, πρόεδρος Ευαγγελία Καλαμίτση
• Στα χρώματα της παράδοσης, Στέλιος Χρονόπουλος
• Martha Moreleón αγαπημένα λατινοαμερικάνικα τραγούδια, χώρα εκπροσώπησης Μεξικό
• Janet Kapuya αγαπημένα λατινοαμερικάνικα τραγούδια, χώρα εκπροσώπησης Ουρουγουάη
• Λαογραφικός Σύλλογος Μαρκόπουλου Μεσογαίας «ΡΟΔΑΚΑΣ» Πρόεδρος Σοφία Ξυδοπούλου, Χοροδιδάσκαλος Ιωσήφ Παρασκευάς
• Χορευτική ομάδα έρευνας λαογραφικού μουσείου δήμου Σαλαμίνας, χοροδιδάσκαλός Δρίβα Χριστίνα, πρόεδρος Διγενάκη Καλομοίρα
• Ελληνικό Κέντρο Ζεϊμπέκικου και Ακαδημία Χορού Κύπρου – Ελλάδα και Κύπρος
• Mike from Tanzania
• Νάντια Καραγιάννη «Τα Σμυρνέικα τραγούδια»
ΣΑΒΒΑΤΟ 3 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2022
• Πολιτιστικός Σύλλογος Κερατσινίου «ΘΥΜΑΙΤΑΔΑΙ», πρόεδρος χοροδιδάσκαλος Γιώργος Δρακόπουλος και χορωδία μαέστρος Μαρία Κάτσαρη
• Πανηπειρωτικός Σύνδεσμος Ελευσίνας, Χοροδιδάσκαλος & Πρόεδρος Ελένη Γκόγκου
• Σύλλογος Γυναικών Δωρίου Μεσσηνίας «ΔΩΡΙΕΙΣ», πρόεδρος Κων/να Οικονόμου, δάσκαλος Φαβατας Γιάννης
• Έλληνο Βουλγαρικός σύνδεσμος Παισιι Χιλενταρσκι με το Folk group PIPERLII
• Mουσικοχορευτικό πρόγραμμα από Ουκρανία
• ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟΥ ΓΕΩΡΓΙΑΝΟΥ ΧΟΡΟΥ & ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ - «Ο ΚΑΥΚΑΣΟΣ», Χορογράφοι: κα Eka Gigolashvili & κος Shota Tskvitishvili
• Σύλλογος Θρακιωτών και φίλων Θράκης, πρόεδρος Θεοπούλα Παπαδοπούλου, χοροδιδάσκαλος Ελένη Φιλιππίδου.
• Αsclaye χοροί από Ονδούρα
• Στέγη Πολιτισμού και παράδοσης Καλαβρυτινών και φίλων «Αγία Λαύρα»,
πρόεδρος και δάσκαλος Παναγιώτης Φραντζής
• Αsclaye χοροί από Περού
• Πολιτιστικός Σύλλογος Νέας Σμύρνης "Αιολίδα" Πρόεδρος: Τσαγδής Άγγελος Χοροδιδάσκαλοι Τσαγδής Άγγελος, Κοντογούρη Έρη
• Αsclaye χοροί από Παραγουάη
• Αsclaye χοροί από Κολομβία
• Σχολή Χριστιανικού κέντρου νεότητος Μυτιλήνης, υπεύθυνος Δ/ντης Μητροπολίτης Μυτιλήνης Ιάκωβος, χοροδιδάσκαλος Μαρία Καράλη
• Αιγυπτιακοί παραδοσιακοί χοροί aπό Hamsa Oriental Art House
• Σύλλογος ποντίων Ν. Φιλαδέλφειας, Στέφανος Σιδηρόπουλος, Γιώργος Σαραφίδης.
• Χιλιανός τραγουδιστής Εdmundo Boudon
• Πολυφωνικό τραγούδι από τα «Αηδόνια του Βούρκου», Άγιοι Σαράντα
• Χορευτική Ομάδα Προοδευτικού Συλλόγου Τήνου, χοροδιδάσκαλος ΑΡΓΥΡΗΣ ΚΑΓΙΩΡΓΗΣ
• Leonardo Gomez Latin χοροί
• Σύλλογος ARTĂ ȘI CULTURĂ τραγουδά παραδοσιακά τραγούδια της Ρουμανίας με το συγκρότημα doremi. Υπεύθυνοι καθηγητές: Μαριάνα Μπαργκαν Κωσταντίνος Κυριακιδης.
• Kρητικό χορευτικό σύλλογο Απτεραίοι με πρόεδρο το Γιώργο Κλωθάκη και χοροδιδάσκαλοι Ελένη Γιακουμάκη & Γιώργος Κλωθάκης
ΚΥΡΙΑΚΗ 4 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2022
• Παγγερατικός Συλλογος Μυτιλήνης Αθηνών, πρόεδρος Αντιόπη Ζαφειρέλη,
χοροδιδάσκαλος Ερρικος Βένγκας.
• Παραδοσιακό Συγκρότημα από Αρμενία «NANOR»
• Λαογραφικός όμιλος Ορχομενού, πρόεδρος και δάσκαλος Κώστας Πατσάλης
• Παραδοσιακό Συγκρότημα από Βουλγαρία «Vurti oro»
• Εκπολιτιστικός Σύλλογος Θεσσαλών Νέας Ιωνίας Αττικής, πρόεδρος Αναστασία Κλάρα, δάσκαλος Βασιλεία Βουγιούκα
• Mουσικοχορευτικό πρόγραμμα από Ουκρανία
• Περουβιανά τραγούδια από τον Nilton
• Bangladesh Doel Cultural Organization and Doel Academy, Dance performers: Ms. Nusrat Jahan Sneha & Ms. Ishrat Hossain, Choreography: Mrs. Noorjahan Begum Sheuli
• Μολδαβικός σύλλογος DANSUL NEAMLUI
• Ελληνογεωργιανός Πολιτιστικός Σύλλογος, Συγκρότημα «ΙΒΕΡΙΕΛΕΜΠΙ»,
πρόεδρος: ΧΑΤΙΑ ΚΑΡΣΑΟΥΛΙΤΖΕ, Χοροδιδάσκαλοι: ΧΑΤΙΑ ΤΖΑΜΟΥΚΑΣΒΙΛΙ & ΣΜΑΓΙ ΤΖΙΜΣΕΡΑΣΒΙΛΙ - Χορεύουν ΚΑΡΤΟΥΛΙ
• Πολιτιστικός Σύλλογος Νέας Ιωνίας «Μνήμες παράδοσης», πρόεδρος – χοροδιδάσκαλος Ερρίκος Βένγκας
• Ελληνογεωργιανός Πολιτιστικός Σύλλογος, Συγκρότημα «ΙΒΕΡΙΕΛΕΜΠΙ», Πρόεδρος: ΧΑΤΙΑ ΚΑΡΣΑΟΥΛΙΤΖΕ, Χοροδιδάσκαλοι: ΧΑΤΙΑ ΤΖΑΜΟΥΚΑΣΒΙΛΙ ΚΑΙ ΣΜΑΓΙ ΤΖΙΜΣΕΡΑΣΒΙΛΙ - Χορεύουν ΚΙΝΤΑΟΥΡΙ ΚΑΙ ΤΖΕΙΡΑΝΙ
• Ένωση Ελληνομολδαβικής φιλίας «Αλέξανδρος Υψηλάντης», Χορευτικό συγκρότημα «Μοldova» πρόεδρος Σβετλάνα Βεργή, χοροδιδάσκαλος Ελίνα Στιμπελσκι
• Παμικρασιατικός Σύνδεσμος, Αναγνώστου Δημήτρης
• Ελληνογεωργιανός Πολιτιστικός Σύλλογος, Συγκρότημα «ΙΒΕΡΙΕΛΕΜΠΙ», Πρόεδρος: ΧΑΤΙΑ ΚΑΡΣΑΟΥΛΙΤΖΕ, Χοροδιδάσκαλοι: ΧΑΤΙΑ ΤΖΑΜΟΥΚΑΣΒΙΛΙ ΚΑΙ ΣΜΑΓΙ ΤΖΙΜΣΕΡΑΣΒΙΛΙ - Χορεύουν ΚΑΛΤΑ ΡΟΚΒΑ
• Ηγεχόρος Σύλλογος Πολ. Κληρονομιάς, Τουλάτος
• Παραδοσιακοί Αιγυπτιακοί χοροί από Raqs Factory Arts Dance Osama Mimi
• Πολιτιστικός σύλλογος διδασκαλίας παραδοσιακών χορών Βόλου ΤΕΡΨΙΧΟΡΗ, δάσκαλος Παλιούρας Νικόλαος, πρόεδρος Ιωάννου Ευθαλία
• Γεωργιανό συγκρότημα "ΜΑΓΝΙΟΛΙΑ», Διευθύντρια & Τραγουδίστρια KETEVAN KHATIASHVILI
• Σύλλογος Κρητών Πετρούπολης «Η μεγαλόνησος»
πρόεδρος & χοροδιδάσκαλος Βασίλης Μουρτζανός
• Παραδοσιακοί Χοροί από Ουζμπεκιστάν
• Λαογραφικός χορευτικός όμιλος «Αρίων» Κουτσούκης, Αλέξανδρος χοροδιδάσκαλος, ζωντανή μουσική, Θράκη
• Απόσπασμα από το μουσικό έργο του Μουσικοσυνθέτη Παράκλητου
"Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΣΤΙ ΠΝΕΥΜΑ ΚΑΙ ΣΚΙΑ ΜΟΝΟ"
Στο πλαίσιο του φεστιβάλ παρουσιάστηκε έκθεση εικαστικών με τη συμμετοχή εικαστικών μελών των 60 παραρτημάτων του International Action Art σε όλο τον κόσμο.
Lika Sarishvili, Inna Vodyana, Elena Tereshkova, Delia Sofía Falero Reyes, Dwa Al Khalifa, Zainab Redha, Dalia Mekkawy, Najma Abdull Rahman Eraik, Fatima Hasan, Mahmood Alkhaja, Maha Ghazal, Butch Paje, Haleema Yaqoob, John Thomas, RASHA YASER ALNaser, Mahmood Ali, mISHAL vENU, Latifa Al Ali, ELENI KALOPODA, Hussain Al Ebrahim, LINDA ASKAR, Marvic Armada, NABIL SAMY, CAGLA AKPINAR, Stella Auxtero, Sarah A Madan, ΡΕΝΑ ΦΑΣΟΥΛΗ, ΚΑΛΛΙΟΠΗ ΔΗΜΗΤΡΑ ΧΑΡΟΚΟΠΟΥ, ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΑΤΟΣ, ΣΤΑΜΑΤΙΑ ΚΑΠΠΕ, ΙΩΑΝΝΗΣ ΤΖΟΥΒΕΛΗΣ, ΕΥΦΡΟΣΥΝΗ ΤΖΟΥΒΕΛΗ, ΜΑΡΓΑΡΙΤΑ ΓΡΙΜΑΝΗ, ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΚΑΡΑΤΑΣΙΟΥ ΤΣΙΩΛΗ, ΑΝΝΑ ΔΑΒΕΡΩΝΑ, ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΑΝΩΛΟΠΟΥΛΟΣ, ΜΑΡΙΑ ΜΑΟΥΝΗ, ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΠΕΡΗΦΑΝΟΥ, ΑΛΕΞΗΣ ΠΑΠΑΣΩΤΗΡΙΟΥ, ΜΑΡΙΝΑ ΚΡΙΤΣΩΤΑΚΗ, ΑΝΝΑ ΑΘΗΝΟΓΕΝΟΥΣ, ΕΛΙΣΑΒΕΤ ΤΖΑΡΤΟΥ, ΜΑΡΙΑ ΜΑΝΟΥΣΙΑΔΟΥ, ΒΙΡΓΙΝΙΑ ΡΟΥΧΩΤΑ, ΕΛΕΝΗ ΓΚΑΤΖΑ, ΘΕΟΔΩΡΑ ΛΙΑΚΟΠΟΥΛΟΥ, ΣΤΕΛΙΟΣ ΤΑΝΤΟΥΡΗΣ , ΜΑΡΑ ΜΙΧΑΗΛΙΔΟΥ, ΕΥΑ ΒΑΣΙΛΟΠΟΥΛΟΥ, ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΤΟΥ, ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΥ, ΖΩΗ ΧΑΛΚΙΟΠΟΥΛΟΥ, ΜΑΡΙΑ ΓΚΙΛΙΠΑΘΗ, ΠΑΝΩΡΑΙΑ ΤΣΙΛΙΚΑ, ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ ΚΑΛΑΒΡΙΑ ΔΗΜΑΤΟΥ, ΜΑΡΙΑ ΚΟΥΡΑΚΟΥ, ΜΑΡΙΑ ΧΑΡΙΤΟY, ΙΩΑΝΝΑ ΚΕΛΛΑΡΗ, ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ ΣΑΡΓΙΑΝΝΙΔΟΥ, ΙΩΑΝΝΑ ΚΑΛΟΔΙΚΗ, JULIA PATEVA, ΑΝΔΡΟΝΙΚΗ ΜΑΥΡΟΓΙΑΝΝΗ, ΣΤΑΜΑΤΙΝΑ ΣΙΩΚΗ, ΝΑΥΣΙΚΑ ΤΣΙΑΡΤΣΙΩΝΗ, ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΖΑΝΝΗ, SOFIA TVALABEISHVILI, NINO BAJELIDZE, SOFIA BELTADZE, KATRINA BADURASHVILI, RASHEDUL ISLAM, Elham Haque, Fahmida Khatun, Dilruba Latif, GM khalilur Rahman, Hazvineyi Bridgel, Jemy Sayeed, Jhunu Akter, Khandoker Abu Sayeed, Md. Kamal Hossain, Saifun Nahar, Sangita Barua, Abu Lays Nixon, Sultana Doula, Afruza Aktar, ΑΓΓΕΛΙΚΗ Ν. ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ, ΣΤΕΛΛΑ ΠΕΤΡΟΒΑ, ΚΟΡΙΝΝΑ ΚΩΣΤΑΙΝΑ, ΕΛΙΣΑΒΕΤ ΣΤΕΡΓΙΟΥΛΗ, ΛΙΛΙΚΑ ΑΡΝΑΚΗ
To παρών έδωσαν στο φεστιβάλ η Α.Ε. ο Πρέσβης της Δημοκρατίας της Κούβας στην Ελλάδα, Κος Aramís Fuente Hernández και η Α.Ε. ο Πρέσβης του Μπανγκλαντές στην Ελλάδα, κος Αshud Ahmed, η deputy ambassador της πρεσβείας της Γεωργίας στην Ελλάδα, κα Dea Mumladze, εκπρόσωποι της πρεσβείας της Βουλγαρίας, του Μαρόκου και της Μολδαβίας στην Ελλάδα. Την εκδήλωση στήριξαν με την παρουσία τους τα Μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου και των Διευθύνσεων του Ομίλου για την UNESCO Πειραιώς και Νήσων, του International Action Art και η οργάνωση beach cleaning.















Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου